GRC/Teknik Bilgiler

TANIMLAR

GRC ile ilgili yapılacak tüm üretimler ve ürünlerin teknik özellikleri; “Specification For The Manufacture, Curing And Testing of GRC Products (Cam Elyaf Takviyeli Beton Üretim, Kürleme ve Test şartnamesi)” ve TS EN 1169, TS EN 1170/1-8 (1’den 8’e kadar) standartlarına uygun olarak üretilip her aşaması test edilmektedir.

ISI YALITIM

Panel sisteminin ısı yalıtımı sağlaması amacıyla GRC kabuk içine eklenen iklimsel ihtiyaca göre belirlenen ebatlarda taş yünü veya eşdeğer özelliklerdeki ısı yalıtım malzemesinin eklenmesi ile oluşturulan TS 825 standartlarında öngörülen ısı yalıtım değerlerine ulaşılması sağlanır.

KÖRKASA

Bazı projelerde İsteğe bağlı olarak panel sistemi içinde pencere ve kapıların bağlanabileceği, üretim esnasında teknik detaylara uygun olarak panel sistemi içine yerleştirilen galvanizli sac destektir.

ANKRAJ

Panel sisteminin binaya bağlanmasında kullanılacak olan ve panel içinde çelik karkasa bağlanan gerekli detaylara sahip montaj elemanlarıdır.

ÇELİK KARKAS (Frame)

İlgili pozlardaki kaplama sistemi içinde kullanılan ve kaplamanın dış yüklere karşı dayanıklılığını sağlayan,GRC elemanlarının binaya bağlanmasında kullanılan sistemidir.

KÜRLEME

İmalat esnasında karışım içine konan akrilik polimer kimyasal kür maddeleri ile kürleme yapılmaktadır. “Specification For Manufacture, Curing & Testing of GRC Products’ şartnamesine göre karışıma polimer esaslı kürleme malzemesi konulmaktadır.

BİLEŞENLER

ÇİMENTO
GRC Üretiminde kullanılacak beton harcının yapımında TS EN 197-1 belgeli çimento kullanılmaktad›r. Sözleşmede imalatta kullanılacak çimento tipi belirtilecektir.

CAM ELYAFI
GRC ürüne yüksek elastik performans katmak ve beton bünye içerinde uzun ömürlü olmasını sağlamak için AR (Alkali Rezistans) Cam elyafı kullanılmaktadır. Cam elyaf yüksek alkali dayanımı ile betona eşdeğer bir ömre sahiptir.

KATKI MALZEMELERİ

Beton karışımında, işlenebilirliği arttırmak, kür süresini azaltmak, yüksek mukavemet ve iyi bir beton kalitesi elde edebilmek amacıyla uygun bir süper akışkanlaştırıcı kullanılmaktadır. Ayrıca mevsime göre kürleme için uygun katkılar da kullanılmaktadır.

ÇELİK KARKAS
Fiberton kabuk sistemin içinde sistemi destekleyen, servis yüklerini kabuktan alarak taşıyacak şekilde dizayn edilmiş, üzerinde gereken ankraj, pencere körkasa gibi ihtiyaç duyulan detayları bulunduran teknik hesabı proje bazında yapılarak oluşturulmuş çelik konstrüksiyon sistemidir.

KUM
Gerekli granülometride, % 96’nın üzerinde silis içeren temiz, kuru ve kullanıma hazır silis kumudur.

AKRİLİK POLİMER
Kürleme amaçlı ve Durabilite amaçlı kullanılan Akrilik Polimerler GRC şartnamesinde belirtilen özelliklerde kullanılmaktadır.

SU
Beton Harcı karışımında TS EN 1008’e uygun su kullanılmaktadır.

GRC (Alkaliye Dayanıklı Elyaf Takviyeli Çimento)
  • Yoğunluk
  • İmalat Kalınlığı: 12-15 mm, 24 kg- 30kg/m2
  • Basınç Mukavemeti: 492,1 kg/cm2
  • Çekme Mukavemeti : (UTS) 91,3 kg/cm2
  • Kırılma Modülü: (MOR) 351 kg/cm2
  • Donma Mukavemeti: Üstün (300 cc’nin üstünde)
  • Su Emme: 1-2 % (24 saat suda bekleme sonrası)